De flesta har tyvärr en lite brist på folsyra. Det är sisådär bra. Folsyran behövs för att göra homocysteinet ofarligt.
Homocystein bildas när du äter kött. Det är blodproppsbildande. har du tillräckligt med folsyra byggs homocysteinet om till någon som inte påverka blodproppsbildning. Kanonbra. Men då är ju brist på folsyra desto sämre….
Spännande extrakunskap är också att för mycket homocystein kan öka risken för nedstämdhet och depression… benskörhet påverkas även den negativs av samma anledning. Demens finns med bland det som det forskas om gällande homocystein och folsyra. Så även här är folsyran viktig. Och som jag inledde med, de flesta i Sverige har en liten brist.
Folsyra är en av få tillskott jag brukar rekommendera att ”fuska” med. Alltså ta i pillerform. Annars vill jag att du ska äta dig till kroppens behov med mat.
Hur får du då i dig folsyra på naturlig väg? Ja, för det första får den inte värmas upp, för den är mycket värmekänslig. Så vi pratar råa råvaror.
Papaya är en bra källa. Men vi som inte kan äta frukt för att det triggar sockersuget får istället välja gröna ärtor, broccoli, brysselkål, jordnötter, sparris och spenat.
Öka gröna grönsaker. Ät lite jordnötter var dag och kanske ”fuska” med tillskott….




















Jag ahr en fråga som jag hoppades kunan få lite hjälp med, vad är det som gör att jag känner mig mätt mycket tidigare under måltiden än jag gjorde tidigare? Jag har trots allt endast ätit enligt LCHF kosten i snart en vecka, kan man redan känna av sånt? Tack för hjälpen!
MVH /LCHFtjejen
Vilken sorts folsyra ska man köpa?
B12+Folsyra | Birger Ledin eller
B6 B12 Folsyra | Dr Donsbach eller
Bio-Folin | Pharma Nord
Jag tycker att det är svårt att veta vilka preparat man ska köpa.
Anna
LCHFtjejen: Alla är olika. Du ska vara glad att din kropp är så snabb på att ge dig svar på att du gör rätt. Vissa får vänta mycket längre innan signalerna fungerar.
Av fett blir du nöjd. Det är en av anledningarna att mättnaden uppfattas tydligare. Kolhydrater stillar ett beroende… finns det något som kan tillfredställa ett beroende? Eller vill man bara ha mer? Skratt.
Hitta nu en rutin som du orkar stanna vid. Låt detta inte bli en metod. Låt det vara gott och enkelt. Du ska hitta ett sätt du kan äta på i 30 år. DÅ kommer du att lyckas.
Kul att du besöker min sida och härligt att du skriver i kommentarerna.
Anna Hallén
Hej Anna.
Jag har nu ätit LCHF sen mitten på maj och guuud va jag trivs med mig själv..magen och tarmarna mår bra och jag äter mycket god mat.
En längtan som vi har haft under 6 års tid är en liten bebis men det har gått trögt men nu så äntligen är jag gravid och är överlycklig!! Det är dock väldigt tidigt men jag vill göra allt jag kan för att även den lille ska må bra därinne. Hur ska jag nu fortsätta äta?? Kan jag fortsätta med LCHF kosten och börja lägga till nån extra kolhydrat eller är det farligt för barnet att inte få en viss mängd kolisar?
Vi har inte berättat för någon än och nu är det jul så alla kommer att se vad jag äter. Nu plötsligt kommer jag inte att äta lax, brie och parmaskinka som jag tidigare ätit mängder av.
I matlagning/bakning där man har sockerersättning..är det bättre med vanligt socker i mindre mängd som ändå är naturligt för kroppen? Jag känner mig väldigt kluven hur jag ska äta.
Sen har jag även en fråga om omega-6 fettsyror som man rekommenderar till gravida. Är inte omega-6 ”farligt” i större mängd och cancerframkallande och varför vill man då mata en gravid kvinna med det??? Är jag helt ute och cyklar nu.
Hur är det med omega-3?
(skriv gärna svaret här och inte i min blogg eftersom ingen känner till min graviditet..det får bli på julafton =))
Kram Linda
Nötterna ska de vara naturella?
Så ska jag svära i kyrkan. Ägg. Som alla lovsjunger. Får jag ont i megen och illamående av. Vad kan jag byta dem mot som ligger nära näringsmässigt och i mättnad? Just nu äter jag men får (märkligt nog inte alltid) besvär men de ääär ju så praktiska.
Linda: DU ska må bra då mår barnet bra. Så om du känner dig matt på grund av för lite kolhydrater så lägg till nätter, bär och rotfrukter.
Det bebisen däremot behöver är omega 3, så om du väljer bort fisk pga miljögifter så är en hel del oemga 3 i kapslar. Jätteviktigt!
Hoppa över fusksocker OCH vanligt socker. Det är ju bara 9 månader…. Söta med bär om du vill ha sött.
Gravida ska INTA äta extra omega 6!!!! Däremot extra Folsyra.
Lycka till!
Anna Hallén
Ingrid: Äter du mycket grönsaker så klarar kroppen av en del salt och nötterna kan då vara av alla de sorter.
Äter du däremot lite grönsaker så välj naturella. (Naturella är bäst, men rostade smaksatta nötter är fortfarande mycket bra)
Tyvärr reagerar vissa på ägg. Är det lika med kokta? stekta? omelett?
Annars är fisk, fågel och mjölkprodukter bra som proteinkälla.
Anna Hallén
[...] jord per dag. T ex blomkål, broccoli, paprika, tomat, gurka, vitkål, zuchini mm. Grönsaker ger folsyra och vattenlösliga fibrer. 3. Lök är en av de absolut nyttigste grönsaker så ät lök trots [...]
Har samma fråga som ovan: Vilket/vilka folsyra preparat är bäst? Vilket äter du själv och hur mycket?
Tack //Camilla
Alla är bra. Jag tar en dagsdos och försöker äta grönsaker. Men så är jag också en köttälskare.